Duitslandweb
Dansverbod op Goede Vrijdag? Ja echt!
Achtergrond - 29 maart 2018 - Auteur: Wiebke PittlikIn Duitsland mag op Goede Vrijdag niet worden gedanst, gefeest of in het openbaar muziek worden gemaakt. Het protest daartegen ontwikkelt zich inmiddels ook tot een traditie.
Goede Vrijdag is de enige 'stille dag' die in alle deelstaten wordt afgedwongen, al verschillen de voorwaarden en de lengte van het dansverbod wel weer per deelstaat. In veel deelstaten is ook paaszaterdag nog een officiële stille dag. Clubs zijn dan dicht of plaatsen, als ze wel open gaan, barkrukken op de dansvloer.
Omdat de christelijke kerk met Pasen de dood en wederopstanding van Jezus gedenkt, wordt uitgelatenheid als ongepast gezien. Op stille zaterdag luiden de kerkklokken niet. Dat de staat deze kerkelijke regels ook aan niet-gelovigen oplegt, is een deel van de Duitsers een doorn in het oog.
De vereniging van Duitse steden en gemeenten riep de politiek vorig jaar op om het dansverbod met Pasen te versoepelen. Aanpassing aan de maatschappelijke realiteit is nodig, zei een woordvoerder. Ook het Constitutioneel Hof heeft in 2016 al aangedrongen op aanpassing van de regels, omdat die botsen met de vrijheid van verzameling.
De Piratenpartei roept op tot een dansdemonstratie in Stuttgart op vrijdag, uit protest tegen het dansverbod en vóór een betere scheiding van kerk en staat. De demonstratie is door de autoriteiten toegestaan, maar als er daadwerkelijk wordt gedanst, dreigt een boete tot 1500 euro, meldt persbureau dpa. Een demonstratie van de satirische politieke partij Die Partei in Castrop-Rauxel in Noordrijn-Westfalen is donderdag door de politie verboden, meldt een plaatselijke krant.
Weekblad Stern maakte een overzicht van wat er per deelstaat wel en niet mag - en waar nog illegaal gefeest kan worden. Berlijn, bijvoorbeeld, staat er om bekend het dansverbod zeer soepel te interpreteren. Thuis dansen mag natuurlijk ook, overal.
Lees meer over 'Maatschappij':
Rusland werft voor ‘repatriëring’ Duitse Russen
Duitsers met Russische wortels worden met reclame voor emigratie naar Rusland bestookt, zag journalist Ardy Beld.
Duitsers leren democratie ook in het museum
Duitse musea zien een belangrijke rol voor zichzelf weggelegd als het gaat om educatie over democratie, zag redacteur Lynn Stroo.
Studie: Racisme in Duitse instanties wijdverbreid
Een groot opgezet onderzoek identificeert vormen van racisme in Duitse overheidsdiensten en draagt maatregelen aan.
Dakloosheid in Berlijn overal zichtbaar
Het aantal daklozen in Duitsland neemt toe. Rob Savelberg ziet dat in Berlijn en sprak met hulpverleners van de Bahnhofsmission.

Reacties
Geen reacties aanwezig