Duitslandweb logo Duitslandweb

Bondsdag stemt in met omstreden Bürgergeld

Kort nieuws - 11 november 2022 - Auteur: Redactie Duitslandweb

De Bondsdag heeft donderdag ingestemd met de invoering van de nieuwe Duitse bijstandsuitkering: het zogeheten Bürgergeld, dat als vervanging moet dienen voor de huidige Hartz IV-uitkering. De Bondsraad moet nog instemmen met het voorstel, voordat het Bürgergeld op 1 januari 2023 in werking kan treden. Oppositiepartij CDU/CSU dreigt nu met een blokkade.

De Duitse coalitie van SPD, Groenen en FDP wil met het Bürgergeld onder meer zorgen dat ontvangers met een eigen vermogen tot 60.000 euro ook recht op de uitkering hebben. Daarnaast wil ze de regels voor de grootte en prijs van de woning versoepelen, zodat ontvangers niet direct op zoek moeten naar een kleinere woning om in aanmerking voor de uitkering te komen. Het eerste halfjaar geldt in het voorstel van minister van Arbeid Hubertus Heil (SPD) als 'vertrouwenstijd', waarin niet direct op de uitkering wordt gekort als een ontvanger de voorwaarden niet nakomt. De regels zijn bovendien soepeler gedurende de eerste twee jaar dat iemand een uitkering ontvangt. 

De CDU/CSU dreigt het Bürgergeld te blokkeren in de Bondsraad, de vertegenwoordiging van de deelstaten. De partij vreest dat er door de nieuwe regeling te weinig prikkel is om een baan aan te nemen. Ook CSU-leider Markus Söder wil verhinderen dat de Bondsraad met de nieuwe bijstandsuitkering instemt. Söder is van mening dat het Bürgergeld onrechtvaardig is, omdat daarmee de lagere inkomensgroepen benadeeld worden. Voor hen loont het volgens Söder straks nauwelijks nog om te gaan werken, omdat iemand die niet werkt bijna hetzelfde inkomen heeft. Of het Bürgergeld op 1 januari kan worden ingevoerd, hangt nu dus af van de stemming in de Bondsraad aankomende week. Lees meer bij Tagesschau en bij Die Zeit

Reacties

Anelia Hristova - 14 mei 2025 20:06

Ik ben een buitenlander die woont in nederland en ik studeer, ik wil graag mijn eigen huis hebben.

Reageer
Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Politiek':

Met Schröder was het zelden saai

Met Schröder was het zelden saai

Oud-correspondent Margriet Brandsma kijkt in onze serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' terug op het tijdperk-Schröder.


Lees meer

Radicale AfD in Saksen-Anhalt koerst op winst af

Radicale AfD in Saksen-Anhalt koerst op winst af

De AfD in Saksen-Anhalt zou na de verkiezingen in september kunnen gaan regeren. Dat maakt veel mensen nerveus.


Lees meer

'Lobbyminister' Reiche oogst vooral kritiek

'Lobbyminister' Reiche oogst vooral kritiek

Minister van Economie en Energie Reiche moet een energiecrisis managen en voor een 'Wirtschaftswende' zorgen.


Lees meer

Rijnland-Palts: CDU grootste partij, flinke winst AfD

Rijnland-Palts: CDU grootste partij, flinke winst AfD

De uitslag in Rijnland-Palts kan ook consequenties hebben voor de bondsregering in Berlijn.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger