Duitslandweb logo Duitslandweb

CDU/CSU en SPD kondigen betere samenwerking aan

Achtergrond - 4 september 2025 - Auteur: Marja Verburg

Na "de zomerdepressie" komt nu de "nieuwe herfstkracht": de leiders van de regeringspartijen CDU, CSU en SPD hebben tijdens een persconferentie woensdag in Berlijn vooral harmonie uitgestraald. Na de eerste vier maanden waarin de partijen veel ruzieden, gaan ze nu beter samenwerken, beloofden ze.

CDU/CSU en SPD kondigen betere samenwerking aan
© Screenshot ZDF Heute
Söder, Merz, Bas en Klingbeil tijdens hun persconferentie in Berlijn.

"We hebben fouten gemaakt", gaf kanselier Friedrich Merz (CDU) woensdag tijdens de persconferentie toe. Die volgde op een twee uur durend topoverleg van de coalitiepartijen. Merz refereerde aan de gebroken belofte de elektriciteitsbelasting te verlagen en het schandaal rondom de rechterbenoeming. Deze week volgde geruzie tussen hem en minister van Werkgelegenheid en Sociale Zaken Bärbel Bas (SPD) over het Duitse sociale stelsel. Volgens Merz is dat in zijn huidige vorm niet meer te betalen, Bas noemde dat "bullshit". 

Met Bas naast zich verklaarde Merz woensdag dat ook hij het sociale stelsel wil behouden, maar dat het hervormd moet worden. Bas benadrukte nog eens dat dit alleen kan als de economie het weer beter gaat doen en de investeringen die deze regering heeft gepland hun vruchten gaan afwerpen. Een belangrijk strijdpunt tussen de coalitiepartijen is het Bürgergeld, de werkloosheidsuitkering die de SPD in 2023 heeft ingevoerd. Die was erop gericht mensen minder te controleren en meer te stimuleren om te werken. De CDU/CSU wil echter een werkloosheidsuitkering met strengere regels en meer sanctiemogelijkheden.  

Merz en Bas hebben hun onenigheid tijdens een etentje "met twee bier" bijgelegd, verklaarden ze woensdag. Inmiddels spreekt Merz alle SPD'ers in zijn kabinet met 'je' aan. "We zijn er allemaal van overtuigd dat we of gezamenlijk succesvol zijn of gezamenlijk falen", aldus CSU-leider Markus Söder, die net als SPD-leider en minister van Financiën Lars Klingbeil bij de persconferentie aanwezig was.

'Enorme problemen'

Het kabinet van Merz' voorganger Olaf Scholz (SPD) ging aan interne strijd ten onder. Dat willen de huidige coalitiepartijen voorkomen. Merz benadrukte woensdag dat zijn regering de afgelopen vier maanden ook veel wel voor elkaar heeft gekregen en kondigde een "herfst van hervormingen" aan. Zo komen er onder meer topoverleggen met de staal- en met de auto-industrie.

In hoeverre CDU/CSU en SPD het nu over een gezamenlijke koers eens zijn, bleef woensdag onduidelijk. Een belangrijk strijdpunt tussen de coalitiepartijen is het Bürgergeld, de werkloosheidsuitkering die de SPD in 2023 heeft ingevoerd. Die was erop gericht mensen minder te controleren en meer te stimuleren om te werken. De CDU/CSU wil echter een werkloosheidsuitkering met strengere regels en meer sanctiemogelijkheden.

Ook andere problemen zijn "enorm", aldus nieuwssite Tagesschau. "Het bedrijfsleven slaat alarm. De pensioenen moeten worden hervormd. De uitgaven voor gezondheid en zorg dreigen te exploderen. Het geld raakt op. Voor de begroting voor 2027 heeft minister van Financiën Klingbeil nog een tekort van minstens 30 miljard euro, voor het jaar daarop zelfs van 60 miljard euro." 

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Politiek':

Conservatieve CDU/CSU wakkert cultuurstrijd aan

Conservatieve CDU/CSU wakkert cultuurstrijd aan

De CDU/CSU voert onder kanselier Merz een duidelijk conservatievere koers. Dat zorgt voor stevige discussies.


Lees meer

100 dagen Merz: ‘Er valt nog veel te leren’

100 dagen Merz: ‘Er valt nog veel te leren’

Merz' regering scoort slecht in de peilingen. Toch is politicoloog Korte optimistisch. “Er is geld. Daarmee kun je veel doen.”


Lees meer

CDU overweegt inzet omstreden Palantir-software

CDU overweegt inzet omstreden Palantir-software

Minister Dobrindt (CSU) onderzoekt of Duitsland gebruik kan maken van surveillancesoftware van het omstreden Amerikaanse bedrijf Palantir.


Lees meer

Benoeming rechters voor Duits Hof gesaboteerd

Benoeming rechters voor Duits Hof gesaboteerd

Frauke Brosius-Gersdorf kon niet worden benoemd aan het grondwettelijk hof. Waar kwam de ophef rond haar kandidatuur vandaan?


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger