
Studie: Coronapandemie versterkt rechtsextremisme
Kort nieuws - 17 februari 2021 - Auteur: Redactie DuitslandwebBij protestbijeenkomsten tegen corona worden steeds weer antisemitische complottheorieën verspreid, in Duitsland maar ook in andere Europese landen. Dat is een van de conclusies van een internationale studie naar de corona-protesten, waaraan in Duitsland de Amadeu Antonio Stiftung meewerkte.
Voor de studie werden 12.000 mensen in acht landen ondervraagd en werden landenanalyses gemaakt.
Ook de QAnon-complottheorie, die stelt dat corona een instrument in handen van een wereldwijde elite is, heeft zich tijdens de coronacrisis over heel Europa verspreid, maar vooral over Duitsland en Groot-Brittannië. De theorieën zijn overal in Europa ook terug te vinden bij extreem-rechts.
In Duitsland verspreiden enkele prominente 'influencers' complottheorieën, zoals de zanger Xavier Naidoo en de kok Attila Hildmann. Ook de leider van de Identitaire Beweging Martin Sellner, de holocaustontkenner Nikolai Nerling en de AfD-leider in Thüringen Björn Höcke gelden volgens de studie als verspreiders van extreemrechts en antisemitisch gedachtegoed met een groot bereik.
Volgens de onderzoekers spelen de complottheorieën vooral een belangrijke rol bij de sprekers van Querdenken-demonstraties, tegen de coronamaatregelen. Die geven er volgens de studie vaak ook een antisemitische lading aan, door bijvoorbeeld de overheidsmaatregelen met de jodenvervolging te vergelijken. Een ander voorbeeld is de bij de demonstraties gedragen Davidster met daarin het woord 'ongevaccineerd'. Lees meer bij Der Spiegel
Lees meer over 'Maatschappij':

Berlijn opent opvanghuis voor arbeidsmigranten
De onderkomens van arbeidsmigranten in Berlijn zijn soms zo erbarmelijk dat de politie ze er direct weghaalt.

Aantal Duitse kerkgangers blijft dalen
Katholieken vormen de grootste religieuze gemeenschap in Duitsland. Maar steeds meer mensen verlaten de kerk.

Dansen voor Duitsers taboe op Goede Vrijdag
Met Pasen is ingetogenheid wettelijk afgedwongen in Duitsland.

Juridische kennis als wapen tegen rechtspopulisten
Burgermoed #4: Jurist Maximilian Steinbeis maakt de Duitse samenleving alert op de zwakke plekken in de rechtsstaat.
Reacties
Geen reacties aanwezig