
'Veiligheidsdienst moet samenwerking AfD en neonazi's in de gaten houden'
Kort nieuws - 3 september 2018 - Auteur: Redactie DuitslandwebDe klopjacht van Chemnitz is een keerpunt en de veiligheidsdienst moet de samenwerking van de AfD met neo-nazi's in de gaten gaan houden. Dat zegt Thomas Oppermann (SPD), vice-voorzitter van de Bondsdag. Ook andere politici willen dat de Verfassungsschutz de AfD beter controleert.
AfD-politici hebben zaterdag samen met de anti-islambeweging Pegida in Chemnitz gedemonstreerd. Rechts-extremisten sloten zich daarbij aan. 18 mensen raakten gewond, onder wie drie politie-agenten. Ook journalisten werden aangevallen. De demonstratie volgde op een week van rellen en protest in Chemnitz, onder meer van rechts-radicalen die de politie en migranten aanvielen. Aanleiding voor het protest was de dood van een 35-jarige man, die na een steekpartij om het leven kwam. Daarvoor zijn een Irakees en een Syriër gearresteerd.
Volgens Oppermann (SPD) radicaliseert de AfD en zet de partij aan tot geweld. Ook andere politici, van de SPD, de Groenen en de CDU, zien dat zo. De AfD heeft zich lange tijd van Pegida en rechts-extemistische groeperingen gedistantieerd. In 2016 verbood het partijbestuur samenwerking met Pegida nog, maar dat is veranderd. In maart van dit jaar besloot de AfD dat haar politici op Pegida-bijeenkomsten mogen spreken. In Chemnitz hebben ze nu dus samen gedemonstreerd. Mede daarom willen verschillende politici van andere partijen dat de veiligheidsdienst Verfassungsschutz de AfD in de gaten gaat houden. Minister van Binnenlandse Zaken Seehofer (CSU) vindt het echter niet nodig dat de partij als geheel wordt gevolgd. Lees meer bij tagesschau.de, Spiegel Online en Zeit Online
Lees meer over 'Politiek':

Hedwig Richter en Willem Schinkel over democratie
Een Duits-Nederlandse uitwisseling over de toekomst van de democratie, in het Engels. Vrijdagmiddag 14 uur, Amsterdam

Kanselier Scholz worstelt met Oekraïnebeleid
Scholz is te aarzelend, luidt de kritiek in binnen- en buitenland: hij moet meer en sneller wapens leveren.

CDU en SPD gelijk op in Noordrijn-Westfalen
Zondag gaat NRW naar de stembus. De verkiezingen hebben ook invloed op de landelijke politiek.

Een portie leiderschap
Kanselier Scholz maakt het leiderschap dat hij beloofde niet waar, schrijft econoom Carsten Brzeski. Duitsland aarzelt en treuzelt.
Reacties
Geen reacties aanwezig