Duitslandweb logo Duitslandweb

Scholierenprotest tegen Duitse dienstplicht

Kort nieuws - 5 december 2025 - Auteur: Redactie Duitslandweb

Verschillende Duitse jongerenorganisaties hebben voor deze vrijdag samen opgeroepen tot een 'Schulstreik gegen Wehrpflicht' (scholierenstaking tegen dienstplicht). In tientallen Duitse steden en plaatsen demonstreren jongeren tegen het wetsvoorstel voor militaire dienst. Het parlement stemde vanmorgen in met het voorstel.

De scholieren zijn tegen iedere vorm van dwang door de overheid. Deelstaatministeries van Onderwijs hebben laten weten dat spijbelen voor het protest niet is toegestaan en gevolgen kan hebben. Minister Pistorius (SPD) van Defensie zei tijdens het Bondsdagdebat dat hij het geweldig vindt dat scholieren van zich laten horen en zich inzetten hiervoor. Discussie moet er zijn, vindt hij, maar hij zegt zelf gemerkt te hebben dat veel jongeren best bereid zijn 'hun verantwoordelijkheid te nemen'.

Het wetsvoorstel voor militaire dienst is door een meerderheid van de Bondsdag aangenomen. Iedereen die 18 jaar wordt, krijgt vanaf volgend jaar een vragenlijst toegestuurd over de militaire dienst. Mannen zijn verplicht die in te vullen, voor vrouwen is het vrijwillig. Het wetsvoorstel bepaalt verder dat alle mannen die na 1 januari 2008 zijn geboren, vanaf 2027 verplicht worden opgeroepen voor een militaire keuring. De keuring moet duidelijk maken hoeveel kandidaten in Duitsland fysiek en mentaal geschikt zijn voor het leger. 

De Duitse regering hoopt op vrijwillige basis genoeg soldaten te winnen voor een half jaar diensttijd in de Bundeswehr, onder meer door een bruto maandloon van 2600 euro per maand. In het wetsvoorstel wordt vastgelegd hoeveel soldaten er de komende jaren bij moeten komen.  Mochten zich niet genoeg soldaten vrijwillig melden, kan - als de Bondsdag daarmee instemt - een Bedarfswehrpflicht worden ingevoerd. Dan worden mensen alsnog verplicht in dienst te gaan tot het benodigde aantal soldaten is bereikt. Wie voor de Bedarfswehrpflicht worden opgeroepen, wordt via loting bepaald. Lees meer bij Tagesschau

Tags: dienstplicht

Reacties

Geen reacties aanwezig

Maximaal 500 tekens toegestaan

Lees meer over 'Politiek':

Kan Merz, het Stehaufmännchen, ook vooruit?

Kan Merz, het Stehaufmännchen, ook vooruit?

Het vertrek van fractievoorzitter Spahn biedt Merz de kans op een reset, aldus econoom Brzeski. Maar doet hij er ook iets mee?


Lees meer

Gesomber in Duitsland anno nu

Gesomber in Duitsland anno nu

In de serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' schrijft NOS-correspondent Chiem Balduk over de huidige malaise.


Lees meer

Merkels moeilijke beginjaren

Merkels moeilijke beginjaren

In onze serie '30 jaar Duitsland door Nederlandse ogen' vertelt correspondent Rob Savelberg over Merkels eerste jaren als kanselier.


Lees meer

Lübcke-monument houdt de CDU een spiegel voor

Lübcke-monument houdt de CDU een spiegel voor

Een kunstenaarscollectief zette een standbeeld van de vermoorde politicus Lübcke voor het CDU-kantoor in Berlijn. De partij spreekt er schande van.


Lees meer


top
Op deze site worden cookies gebruikt, wilt u hiermee akkoord gaan?
Accepteer Weiger