Duitslandweb
Die Linke lijkt redding in Duitse pensioenstrijd
Kort nieuws - 3 december 2025 - Auteur: Redactie DuitslandwebOppositiepartij Die Linke heeft aangekondigd zich vrijdag bij de stemming in de Bondsdag over de pensioenplannen van stemming te onthouden. Daarmee lijken de pensioenplannen van het kabinet van kanselier Merz (CDU) te zijn gered. Door de kritiek van een aantal jonge CDU-afgevaardigden liep de coalitie van CDU/CSU en SPD het gevaar geen meerderheid voor haar wetsvootstel te halen. Dat zou tot een ernstige regeringscrisis hebben kunnen leiden.
CDU/CSU en SPD hebben een meerderheid van 12 zetels in de Bondsdag. Maar de groep jonge christendemocraten die tegen de pensioenplannen van het kabinet zijn, bestaat uit 18 leden. Al dagen probeert de CDU-leiding de critici ertoe te bewegen voor de pensioenwet te stemmen, maar vooralsnog lijken zij dat niet van plan.
Bij de berekening van de meerderheid voor het wetsvoorstel in de Bondsdag worden onthouden stemmen niet meegeteld. Als de 64 Bondsdagleden van Die Linke zich vrijdag inderdaad van stemming onthouden, heeft het kabinet-Merz geen meerderheid 316 stemmen nodig, maar kunnen de pensioenplannen met 284 stemmen worden aangenomen. De CDU/CSU en de SPD hebben samen 328 afgevaardigden, dus dat geeft hen in dat geval een marge van 44 stemmen.
De nieuwe pensioenwet is een belangrijk project voor Merz' kabinet. CDU/CSU en SPD hebben, omdat ze zo verschillen op het gebied van sociaal beleid, hard aan hun compromis gewerkt. De jonge CDU'ers zijn tegen de plannen omdat de kosten van de pensioenen volgens hen bij een volgende generatie worden neergelegd. Economen maakten ook al bezwaar, zij zeggen dat de plannen de overheidsfinanciën zullen belasten en geen duurzame oplossing vormen voor de pensioenproblemen.
Bij een proefstemming dinsdag in de CDU/CSU-fractie waren er volgens Duitse media 10 tot 20 tegenstemmen en een handvol onthoudingen. Daarmee zou het onzeker zijn geweest of het wetsvoorstel het zou halen. De verwachting is dat de Groenen en de AfD tegen stemmen.
Die Linke wil met haar stemonthouding voorkomen dat het pensioenniveau onder de door de coalitie voorgstelde 48 procent zal vallen. Dat percentage is volgens de socialistische partij het absolute minimum. Zonder de wet zou dat minimum niet gegarandeerd zijn. De partij verwijt de christendemocraten machtsspelletjes te spelen over de ruggen van miljoenen gepensioneerden.
Ook nu het wetsvoorstel het lijkt te gaan halen, betekent het nog steeds een blamage voor Merz en zijn kabinet als de jonge CDU'ers vrijdag tegenstemmen en de pensioenplannen dus geen eigen meerderheid halen. Het toont wederom de verdeeldheid van Merz' regering aan, die het in de peilingen sowieso al slecht doet. Voor de CDU/CSU is het bovendien "onverdraaglijk" als ze op steun van Die Linke is aangewezen en het is "koren op de molen van de AfD", schrijft de Tagesspiegel in een commentaar. De christendemocraten sluiten samenwerking met Die Linke al decennia uit. Lees meer bij Tagesschau, der Spiegel en Tagesspiegel
Lees meer over 'Politiek':
Gastropopulismus: 'Wij zijn geen broccolirepubliek!'
De Beierse premier Söder laat zich graag zien met foto's van vlees. Een typisch voorbeeld van wat Duitsers 'Gastropopulismus' noemen.
Merz sluit samenwerking met AfD uit
"De AfD wil ons vernietigen, ze wil een ander land", aldus kanselier Merz. Met zo'n partij kan zijn CDU/CSU niet samenwerken.
CDU/CSU en SPD kondigen betere samenwerking aan
Na "de zomerdepressie" komt nu de "nieuwe herfstkracht", beloven regeringspartijen CDU/CSU en SPD.
Conservatieve CDU/CSU wakkert cultuurstrijd aan
De CDU/CSU voert onder kanselier Merz een duidelijk conservatievere koers. Dat zorgt voor stevige discussies.

Reacties
Geen reacties aanwezig