
Duitse bedrijven bezorgd over handelsdeal met VS
Kort nieuws - 6 augustus 2025 - Auteur: Redactie DuitslandwebVeel Duitse bedrijven maken zich zorgen over de nieuwe handelsdeal tussen Europa en de Verenigde Staten, die deze week ingaat. Dat blijkt uit een rondvraag van de Duitse Industrie- en Handelskamer DIHK onder bijna 3500 bedrijven. Bijna 60 procent van hen verwacht hogere kosten als gevolg van de deal. Onder bedrijven die direct met de Verenigde Staten handelen is dit zelfs 74 procent. Slechts 5 procent van de bedrijven verwacht positieve effecten van de afspraken tussen de VS en de EU.
“Voor veel Duitse bedrijven is dit echt een bittere pil”, zegt DIHK-voorzitter Helena Melnikov naar aanleiding van de rondvraag. De afspraken die de Amerikaanse president Donald Trump en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen hebben gemaakt, zorgen volgens haar voor “hogere tarieven, meer bureaucratie en een verslechterde concurrentiepositie”. Het blijft daarnaast onzeker of deze deal met Washington überhaupt standhoudt, benadrukt Melnikov.
Op 7 augustus gaan de nieuwe afspraken tussen de EU en de VS in en wordt Europese import door Washington belast met een verhoogd tarief van 15 procent. Maar ook nu al heeft het handelsbeleid van Trump merkbare invloed op 72 procent van de ondervraagde bedrijven. Het grootste probleem: de onzekerheid rondom de Amerikaanse handelspolitiek. Onder bedrijven die direct met Amerika te maken hebben, geeft meer dan de helft aan minder te willen gaan handelen met de VS. En 26 procent heeft investeringen in Amerika al bevroren of teruggeschroefd.
Maar Duitse bedrijven kunnen wellicht ook profiteren van de Europese deal met Trump. Zo is het Amerikaanse tarief voor Zwitserland (39 procent) nog een stuk hoger. Als dat zo blijft, kan dat een impuls aan Duitse bedrijven geven, stellen economen. Toch kleven ook hier nadelen aan. Door de hogere tarieven zullen Zwitserse bedrijven zich meer gaan richten op de Duitse markt, wat voor extra concurrentie zal zorgen. Lees meer bij Deutsche Industrie- und Handelskammer en Tagessschau
Lees meer over 'Economie':

Een golf van economen
Columnist Carsten Brzeski ziet een richtingenstrijd voorgeprogrammeerd bij de nieuwe regering.

Nieuwe regering wil dat Duitsers harder werken
Duitsers werken gemiddeld een stuk korter dan andere Europeanen. Kanselier Merz wil daar verandering in brengen.

Duitsland blijft een oase voor PFAS-uitstoters
Duitsland heeft geen maxima voor PFAS-uitstoot. Dat heeft vergaande gevolgen, ook voor Nederland.

Elon Musk verzet zich tegen Duits arbeidsrecht
De Duitse Tesla-fabriek ligt onder vuur omdat die zich niets aantrekt van het Duitse arbeidsrecht. Zo worden zieke werknemers gekort op hun loon.
Reacties
Geen reacties aanwezig