
Moeilijke coalitie-onderhandelingen in de deelstaten begonnen
Kort nieuws - 15 maart 2016 - Auteur: Redactie DuitslandwebNa de deelstaatverkiezingen van zondag zijn de coalitie-onderhandelingen begonnen. Die worden lastig, omdat in geen van de drie deelstaten de zittende coalitie genoeg stemmen heeft gehaald om verder te regeren.
- In Rijnland-Palts, waar SPD en Groenen regeerden, voert minister-president Malu Dreyer (SPD) gesprekken met de Groenen en de FDP. Deze Ampel-coalitie (stoplicht: rood-geel-groen) heeft haar voorkeur boven een grote coalitie met de CDU.
- In Baden-Württemberg voert minister-president Kretschmann (Bündnis 90/Die Grünen) gesprekken met alle partijen. Hij heeft geen voorkeur uitgesproken. Zijn partij heeft met de CDU een ruime meerderheid (de Kiwi-coalitie genoemd: groen-zwart), maar daarin zou de CDU de kleinere partner zijn en daar staat de partij niet om te springen. Ook een coalitie van de Groenen met de SPD en de FDP is getalsmatig mogelijk, maar dat wil FDP niet. De derde optie, CDU met SPD en FDP - dus zonder de Groenen - wil de SPD niet. Deze samenwerking wordt de Duitsland-coalitie genoemd, naar de kleuren van de Duitse vlag.
- In Saksen-Anhalt kan CDU-minister-president Haseloff niet verder regeren met de SPD en voert nu gesprekken met de sociaal-democraten en de Groenen, de zogenoemde Kenia-coalitie (naar de kleuren van de vlag: zwart-rood-groen). Getalsmatig heeft verder alleen een regering van CDU en AfD een meerderheid, maar die samenwerking sluit de CDU uit. De AfD, die vanuit het niets 24 procent van de stemmen haalde, heeft bovendien aangegeven oppositie te willen voeren.
Lees meer bij Spiegel Online
Lees meer:

CDU en SPD gelijk op in Noordrijn-Westfalen
Zondag gaat NRW naar de stembus. De verkiezingen hebben ook invloed op de landelijke politiek.

Een portie leiderschap
Kanselier Scholz maakt het leiderschap dat hij beloofde niet waar, schrijft econoom Carsten Brzeski. Duitsland aarzelt en treuzelt.

Geen verrassing bij verkiezing bondspresident
Duitsland kiest zondag de bondspresident. Wie het wordt, wat hij doet en hoe hij wordt gekozen.

Conservatieve Merz moet CDU richting gaan geven
De rechts-conservatieve Friedrich Merz wordt de nieuwe CDU-voorzitter. Hij krijgt een aantal lastige taken op zijn bord.
Reacties
Geen reacties aanwezig